Endüstriyel Mutfak Gereçleri & Ekipmanları
SAHİBİNDEN
Ürünlerimizi Sahibinden.com'dan hemen satın almak için tıklayın
DUYURULAR

MAXİMUM KREDİ KARTINA 3-6-9 TAKSİT AVANTAJI GÜLEÇ MUTFAKTA SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ İÇİN ! ! !

BONUS KREDİ KARTLARINA VADE FARKSIZ 3 TAKSİT !!!

WORLD KARTA 12 TAKSİT ! ! !

MAİL ORDER İLE ÖDEME İMKANI

Bakır Ocakbaşı Mangallar

Bakır Ocakbaşı Mangallar

Mangal keyfi şüphesiz tartışılmaz bir sosyalleşme aracıdır. Et pişirirken kullanılan bakır ocakbaşı mangalları sayesinde etin pişirme kalitesi ve dolayısıyla da ortaya çıkan lezzet oldukça artmaktadır. Bakır mangalbaşı ürünlerinin eti bu kadar lezzetli pişirmesinin sebebi ısıyı optimum seviyede pişen ürüne eşit paylaştırması diyebiliriz. Bakır ocakbaşı mangal ısı alt hazneden kontrollü bir şekilde alınıp, baca sayesinde yukarı doğru yönlendirilir. Böylece ete nüfus edip onu pişiren ısı hep taze tutulmuş olur.

Bu tip bakır ürünlerde et pişirmek klasik mangallara göre çok daha hızlı olmaktadır. Mangalı pişiren ısı yoğunluğu fazla olduğundan pişirme süresi de buna bağlı olarak çok daha kısa olmaktadır. Daha hızlı pişen etlerde kuruma olmamakta ve etin sulu, lezzetli ve yumuşacık olması sağlanmaktadır. 

Her üründe olduğu gibi bu ürünün de bir kaç çeşidi mevcuttur. Bu tip pişiriciler genelde açık bakır ocakbaşı ve kapalı bakır ocakbaşı olmak üzere iki çeşit üretilir. Açık bakır ocakbaşı mangallarının baca kısmı hariç diğer bölümleri açık olarak üretilir. Hava ile teması arttırılmış olur. Kapalı bakır ocakbaşı mangallarda ise baca bölümü dahil mangalın hemen hemen 3 tarafı da kapalıdır. Bu da pişen ürünün hava ile temasını minimuma indirmiş olacaktır. Böylece kapalı ocakbaşı mangallarda çok daha hızlı ve etkin pişirme sağlanmış olur.

ENDÜSTRİYEL BAKIR OCAKBASI

Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Üretimi Güleç Mutfak Gereçleri

Endüstriyel Mutfak Üretimi - Endüstriyel Mutfak Ekipmanları